Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne
Tabletki antykoncepcyjne są doustnym środkiem hormonalnym dla kobiet, który pozwala na zapobieganie zajścia w ciążę. To leki jedno lub dwuskładnikowe, oddziałujące na układ rozrodczy. Wymagają regularnego stosowania i w Polsce mogą być zakupione wyłącznie na receptę. W jaki sposób działają, które preparaty warto wybrać, jak otrzymać receptę? Sprawdź szczegóły w tym artykule.

Spis treści
Prosty sposób zapobiegania ciąży
Rodzaje preparatów
Środki „dzień po”
Dobór pigułek
Jak uzyskać receptę?
Formularz online
Bezpieczna e-konsultacja

Nowoczesne tabletki antykoncepcyjne – prosty sposób na zapobieganie ciąży

Tabletki antykoncepcyjne, które można nabyć w polskich aptekach, to najczęściej preparaty wysokiej jakości, stosunkowo bezpieczne dla osób je zażywających. Przyjmowane są doustnie, zawierają syntetyczne odpowiedniki hormonów – etynyloestradiol oraz gestageny – na przykład lewonorgestrel, drospirenon, norelgestromin, gestoden czy dezogestrel. Środki te mogą zawierać tylko jeden rodzaj hormonów albo obydwa, ale w różnych ilościach zależnych od dnia cyklu. Ich skuteczność jest ściśle uzależniona od regularności przyjmowania.

Rodzaje preparatów

Popularne pigułki dwuskładnikowe estrogenowo-gestagenowe hamują wydzielanie FSH, dojrzewanie pęcherzyków Graffa oraz owulację. Zmieniają również konsystencję śluzu, hamując plemniki. Utrudniają zatem zapłodnienie i powstanie zarodka. Dzielą się na tabletki jednofazowe, ze stałą dawką hormonów, a także dwufazowe i trójfazowe.

Środki jednoskładnikowe

Tak zwane minipigułki zawierają jedynie jeden rodzaj hormonu – progestagen, który może wywoływać mniej skutków ubocznych. Zalecane są konkretnej grupie kobiet, u których stosowanie preparatów dwuskładnikowych wiąże się z wyższym ryzykiem. Działanie tego preparatu bazuje przede wszystkim na zmianie śluzu i utrudnieniu dostania się plemników do dróg rodnych, a także na hamowaniu owulacji – w zależności od ilości hormonów.

Antykoncepcja awaryjna

Do pigułek zapobiegających ciąży można zaliczyć również antykoncepcję postkoitalną, czyli tak zwane tabletki „dzień po”. To również hormonalny sposób na zapobieganie ciąży, jednak stosowany już po stosunku, gdy inny sposób antykoncepcji zawiedzie lub nie został zastosowany, a istnieje ryzyko zajścia w ciążę. W Polsce środki tego typu dostępne są wyłącznie na receptę.

Antykoncepcja hormonalna

Jak dobrać skuteczne tabletki antykoncepcyjne?

Odpowiednio dobrane tabletki antykoncepcyjne powinny zapewniać wysoki stopień ochrony przed nieplanowaną ciążą, a zarazem mieć jak najmniejszy negatywny wpływ na organizm. Dobór odpowiedniego środka na podstawie Twojego stanu zdrowia najczęściej jest przeprowadzany przez lekarza, często z uwzględnieniem aktualnych wyników badań. Skuteczność każdego rodzaju z tych środków zależy przede wszystkim od regularności ich przyjmowania, dlatego to Ty odpowiadasz za ostateczną efektywność ochrony. Osobną kwestią jest antykoncepcja awaryjna, którą można przyjmować doraźnie w określonych sytuacjach.

Jak uzyskać receptę na środki zapobiegające ciąży?

Jeżeli stosujesz już hormonalne środki antykoncepcyjne, uzyskanie recepty na kontynuację nie powinno być trudne. Może wystawić ją nie tylko Twój lekarz ginekolog, ale także ten pierwszego kontaktu. Wiemy jednak, że w niektórych sytuacjach umówienie się na wizytę w odpowiadającym Ci terminie może być trudne. Zajmuje sporo czasu, a konsultacja i tak bazuje przede wszystkim na wystawieniu odpowiedniej recepty. Dlatego możesz rozważyć szybką i pewną e-konsultację z wystawieniem potrzebnej elektronicznej recepty, którą mamy w ofercie naszej internetowej placówki medycznej. Zgłoszenia obsługuje profesjonalny zespół lekarski, 24h/7 dni w tygodniu.

Wypełnij formularz online

Potrzebujesz kolejnego opakowania środków? Nasza propozycja jest w pełni bezpiecznym, szybkim i prostym sposobem na dostęp do interesującej Cię recepty. Wystarczy, że wypełnisz internetowy formularz medyczny z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu oraz odpowiesz na krótkie pytania niezbędne do przepisania leków antykoncepcyjnych. Dodatkowo musisz uzupełnić swoje dane, opłacić konsultację i już po kilku lub kilkunastu minutach otrzymasz receptę.

Bezpieczna e-konsultacja z wypisaniem e-recepty

Decydując się na skorzystanie z portalu antykoncepcja24h.pl, możesz mieć pewność, że Twoje dane medyczne są bezpieczne, a konsultacja zostanie przeprowadzona przez doświadczonego lekarza. Nasi specjaliści uwzględniają potrzeby oraz stan zdrowia każdego pacjenta, aby zaproponować mu optymalne rozwiązanie. Działamy w formie placówki medycznej świadczącej profesjonalne usługi w dogodny dla pacjentów sposób, znacznie ułatwiający dostęp do lekarza, bez względu na miejsce zamieszkania, porę dnia czy dzień tygodnia.

Poznaj naszą pełną ofertę pozwalającą na uzyskanie elektronicznej recepty na wybrane środki antykoncepcyjne. Skorzystaj z doświadczonego zespołu lekarzy i kontroluj swoją płodność najlepszą dla Ciebie metodą. Oszczędź z nami czas i w bezpieczny oraz pewny sposób uzyskaj dostęp do niezbędnych leków.