Antykoncepcja

Antykoncepcja
Antykoncepcja jest zbiorem sposobów albo środków, które mają za zadanie zapobiegać ciąży. Obecnie znanych jest wiele metod przeciwdziałających zapłodnieniu, które cechują się wysoką skutecznością. Mogą bazować na środkach farmakologicznych, zabezpieczeniach mechanicznych czy wnikliwej obserwacji cyklu menstruacyjnego. Sprawdź, jakie metody są dostępne, na czym polega działanie środków dostępnych na receptę oraz w jaki sposób można uzyskać do nich dostęp.

Spis treści
Dostępne współczesne metody zapobiegania ciąży
Tabletki, plastry i wkładki
Środki hormonalne na receptę
Jak szybko i wygodnie uzyskać receptę?
Formularz na naszej stronie

Dostępne metody współczesnej antykoncepcji

Do najczęściej stosowanych obecnie metod antykoncepcji należą środki hormonalne, a także zabezpieczenia mechaniczne. Antykoncepcja hormonalna przyjmowana jest przez kobiety, natomiast mechaniczne zabezpieczenia przed ciążą głównie w postaci prezerwatyw są domeną mężczyzn, choć kobiety mogą stosować również diafragmę lub inne metody. Środki uwalniające hormony do organizmu kobiety przyjmują różne formy, wymagające mniejszej lub większej ingerencji i zaangażowania ze strony kobiety albo jej lekarza.

Tabletki, plastry i wkładki

Wkładki domaciczne oraz implanty antykoncepcyjne zaliczane są do wyjątkowo skutecznych metod hormonalnego zapobiegania ciąży, jednak wymagają ingerencji w ciało kobiety i wiążą się z wysokimi kosztami. Z uwagi na to kobiety chętniej sięgają po comiesięczne wydatki w postaci pigułek doustnych, plastrów, a także krążków dopochwowych czy zastrzyków. Działanie tych metod jest w pewnym stopniu podobne, gdyż opiera się na wpływie hormonów na zapobieganie owulacji lub zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka, jednak w gruncie rzeczy zależy od wybranego preparatu. Bazują one na składnikach hormonalnych i przepisywane są na recepcie przez lekarza, najczęściej ginekologa po przeprowadzeniu wywiadu i niezbędnych badań. Dostępna jest także szczególna metoda zapobiegania ciąży – postkoitalna, tak zwana awaryjna, pozwalająca na przeciwdziałanie zapłodnieniu już po odbytym stosunku.

Antykoncepcja na receptę

Za wysoce skuteczne metody antykoncepcji uznaje się przyjmowanie przez kobietę preparatów hormonalnych. Jednak ich regularne stosowanie ma istotny wpływ na funkcjonowanie organizmu, dlatego tabletki, spirale hormonalne czy plastry przepisywane są przez lekarza. Dobierze on optymalne rozwiązanie, bazując na stanie zdrowia, badaniach, ewentualnych przeciwskazaniach. Kontynuacja takiego sposobu zapobiegania ciąży, czyli najczęściej wypisanie recepty na kolejne opakowania tabletek, może już zostać wykonana przez lekarza pierwszego kontaktu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku antykoncepcji awaryjnej, która jako wyjątkowy sposób przeciwdziałania niepożądanej ciąży już po stosunku może być przyjmowana doraźnie, ale również wymaga recepty na zakup.

Kobieta trzymająca tabletki antykoncepcyjne

Jak szybko i wygodnie uzyskać receptę?

Wiele sytuacji może doprowadzić do momentu, w którym kończą Ci się środki antykoncepcyjne na receptę, a najbliższa wizyta u lekarza jest zbyt odległa. Bez względu na przyczynę idealnym rozwiązaniem są recepty online. Zamówienie e-konsultacji zakończonej wystawieniem potrzebnej e-recepty jest szybkie i proste. Niewielkie koszty pozwalają na zaoszczędzenie czasu i niepotrzebnego stresu związanego z oczekiwaniem na termin u specjalisty. To rozwiązanie w pełni bezpieczne i pozwalające zachować dyskrecję, gdyż za konsultację odpowiadają profesjonalni lekarze pracujący w placówce medycznej, a Twoje dane są dobrze chronione.

Wypełnij formularz na stronie antykoncepcja24h.pl i zdobądź potrzebne leki

Jeżeli potrzebujesz recepty na środki antykoncepcyjne, odwiedź nasz portal antykoncepcja24h.pl. Możesz skorzystać z oferty bez względu na porę dnia czy nocy, nasi lekarze pełnią dyżur przez siedem dni w tygodniu. Twoje zadanie to wypełnienie krótkiego formularza medycznego, w którym powinnaś podać niezbędne informacje związane ze stanem Twojego zdrowia oraz ewentualnymi przeciwwskazaniami do stosowania środków antykoncepcyjnych. Podajesz również nazwę potrzebnego preparatu oraz swoje dane, niezbędne do wystawienia recepty. Po opłaceniu usługi lekarz analizuje przekazane informacje i dobiera optymalne rozwiązanie, z uwzględnieniem wszystkich wiadomych mu czynników. Receptę w elektronicznej postaci możesz zrealizować w dowolnej aptece posiadającej przepisany preparat, podając kod oraz numer PESEL.

Współczesna antykoncepcja to szeroka gama możliwości zabezpieczenia przed ciążą, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Warto wybierać świadomie, aby kontrolować swoją płodność. Jeżeli decydujesz się na przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, pamiętaj o konieczności zażywania ich dokładnie w taki sposób, jaki zaleca producent. Sprawdź również możliwość skorzystania z e-konsultacji z wypisaniem recepty na wybrany sposób zapobiegania ciąży, aby w bezpieczny sposób zadbać o dostęp do niezbędnych środków.